Coś dla Fotografów

Dzisiaj chciałem zająć się dwoma tematami. Prezentacją Książki będącej kompendium wiedzy dotyczącej prawnych aspektów wykorzystania fotografii. Oraz problemem w ustalaniu stawek za Fotografie.

Książka Wojciecha Orżewskiego "Fotograf Fotografia Prawo" jest książką dla wszystkich tych którzy chcieli by na swoich zdjęciach zarabiać a nie znają się dobrze na przepisach prawnych w fotografii.Niezwykle ciekawy jest rozdział dotyczący wykorzystania wizerunku w reklamie, kiedy nie potrzebujemy zgody osób fotografowanych a kiedy musimy taką zgodę uzyskać. Książka ta zawiera również liczne przykłady potrzebnych dokumentów typu: umowa o dzieło z fotografem, zgoda na rozpowszechnianie wizerunku, umowa o rozpowszechnianie wizerunku, umowa wydawnicza, oraz umowy licencyjne i sublicencyjne itp. 

Kiedy dowiemy się już o wszystkich elementach prawnych z jakimi przyjdzie się nam zetknąć podczas wykonywania zdjęć. Czas na określenie sobie jakiś stawek, no i właśnie tu czasem pojawia się problem. Jak wycenić fotografie do katalogu wydanego w nakładzie 2000 sztuk a jak zdjęcie które zawiśnie w restauracji, ile wziąć za całą sesje a ile za jedno zdjęcie. Z pomocą mogą nam przyjść "Tabele Wynagrodzeń – stawek minimalnych honorariów autorskich za wykorzystanie fotografii” opracowane przez Związek Polskich Artystów Fotografików. Tabele te stosuje się do utworów fotograficznych będących przedmiotem prawa autorskiego (ust. 2 art. 1 „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych”), czyli zarówno do utworów zawodowych fotografów, jak i amatorów, niezależnie od tego, czy są członkami Związku Polskich Artystów Fotografików (lub innych związków twórczych), czy nie są.


Oczywiście stawki te są czysto orientacyjne, i nie koniecznie do osiągnięcia w dzisiejszych realiach, często wynoszą one tylko 50% kwoty  proponowanej przez ZPAF, Ważne jest to żeby cen zbytnio nie zaniżać zabijając tym samym rynek. Trzeba pamiętać że na kwotę wynagrodzenia składa się wiele czynników takich jak koszt amortyzacja sprzetu, dojazd do klienta, bądź wynajęcie studia i przede wszystkim umiejętności

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz