Pagiat a Inspiracja

Get the flash player here: http://www.adobe.com/flashplayer


Plagiat (łac. plagium - kradzież) - skopiowanie cudzej pracy/pomysłu (lub jej części) i przedstawienie pod własnym nazwiskiem, np. obrazu, grafiki, fotografii, odkrycia, piosenki, wiersza, wynalazku, pracy magisterskiej, pracy doktorskiej, publikacji naukowej.

Plagiat oznacza – w języku potocznym – kradzież utworu lub pomysłu. Plagiatem jest przywłaszczenie sobie autorstwa cudzego utworu lub jego fragmentu (cudzych elementów twórczych), to znaczy ukrycia źródła ich pochodzenia. Oznacza więc kradzież intelektualną. Plagiat z założenia jest umyślny, plagiator (osoba, która dopuściła się plagiatu) przypisuje sobie cudzą twórczość. Plagiator świadomie zataja źródło pochodzenia istotnych zapożyczeń. Według niektórych autorów ...niechlujstwo i rażąca niedbałość, względnie nieumiejętność w redagowaniu przypisów nie stanowi (…) okoliczności łagodzącej.

Plagiat nie odnosi się do grafik/tekstów w domenie publicznej, czyli, możliwych do użytku dla każdego. Np. gdy osoba użyje grafiki/tekstu która/y jest ogólnodostępny, a osoba druga użyje tej samej grafiki/tekstu, nie można tego uznać za plagiat, jako że obydwoje odbiorcy mają do tej grafiki/tekstu takie same prawa.

Trudności definicyjne

Plagiat w ujęciu prawniczym jest trudny do zdefiniowania. Z tego względu nie zawsze stanowi naruszenie praw autorskich lub pokrewnych, ale nawet wtedy jest czynnością naganną moralnie.

  Trudność w definiowaniu plagiatu wynika m.in. z faktu, że cały dorobek intelektualny i artystyczny ludzkości powstaje w wyniku przetwarzania i rozwijania dorobku poprzedników. Zatem informowanie o każdym, nawet najmniejszym zapożyczeniu prowadzi do absurdu. Na dodatek z wielu zapożyczeń nie zdajemy sobie sprawy, a plagiat jest zamierzeniem celowym. Trudno więc mówić o plagiacie niezamierzonym. Plagiatem będzie jedynie nie informowanie o istotnych zapożyczeniach. Być może kłopotliwe i nieostre będzie uznanie istotnych i nieistotnych zapożyczeń.(wikipedia)

3 komentarze:

 1. Niestety przypisanie wszystkich przykładów słowu "plagiat" jest najzwyczajniej naciągane. W wypadku Quarka i Scothish Art jest i żródło wspólne projekt znacznie wcześniejszy gdzie taki znak jest literą a, ale jednocześnie można to zakwalifikować nie do plagiatu a podobnego toku myślenia i podobnych w sumie wniosków kulturowych. Autor w tytule napisał o inspiracjach ale... dalej ani dudu.

  Autor był łaskaw, niestety bez komentarza zacytować Wiki - "Plagiatem będzie jedynie nie informowanie o istotnych zapożyczeniach. Być może kłopotliwe i nieostre będzie uznanie istotnych i nieistotnych zapożyczeń." - niestety w tym stwierdzeniu nie ma drugiej strony czyli brak stwierdzenia "o ile zapożyczenia były" a jak nie było to co, jak jest to ów podobny tok myślenia? a w wypadku wspomnianych wyżej znaków Quarka i Scothish Art podobnych do nich znaków da się zliczyć kilkadziesiąt - więc kto, z kogo, kiedy i czy na pewno?

  OdpowiedzUsuń
 2. Co więcej, wśród obrazków występuje jeden (na wspólnej), który funkcjonuje na zasadzie licencji w wielu krajach i jest marką dla wielu produktów, także tych niefilmowych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cały opis jest przyklejony z Wikipedii, nie jest to moje subiektywne zdanie. To jest tylko zbór znalezionych w internecie grafik pod hasłem plagiat. Sam uważam że niektóre grafiki nie można nazwać plagiatem, Na przykład głośna sprawa z Projektem Stadionu Narodowego który jest podobno plagiatem Kapsztadzie, według mnie są to dwa różne obiekty. Sam kiedyś wykonałem logotyp a potem pół roku później znalazłem całkiem podobny na internecie. Pewnie jak bym go zrobił dla jakieś rządowej organizacji to zaraz był by artykuł że popełniono plagiat.

  OdpowiedzUsuń